Nowoczesne technologie cięcia laserowego w przemyśle: jak optymalizować obróbkę metali?

Proces obróbki metali jest jednym z kluczowych zadań w produkcji w wielu branżach. Mechaniczna obróbka zastępowana jest nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają jeszcze lepiej, bardziej wydajnie i efektywnie zarządzać dostępnymi metodami. Jak to wygląda w praktyce?

Optymalizacja procesu — dlaczego jest tak ważna?

W każdej branży działanie produkcyjne nastawione jest na osiągnięcie określonego zysku, a jego poziom zależy przede wszystkim od właściwego planowania i zarządzania. Zarówno pracą zespołu, jak i dostępnymi materiałami. Dobór odpowiednich metod działania, urządzeń wykorzystywanych w czasie procesu są kluczowe, aby maksymalnie wykorzystać dostępne zasoby.

W procesie produkcji optymalizacja polega przede wszystkim na wyborze optymalnych metod działania, które pomogą ograniczyć zużycie surowców poprzez ich odpowiednie wykorzystanie. Właściwe postępowanie pomaga zwiększyć efektywność i skuteczność działania.

Technologia cięcia laserowego

Jednym ze sposobów optymalizacji produkcji jest cięcie laserem, które jest metodą pozwalająca na bardzo precyzyjną i efektywną obróbkę blach cienkich i o średniej grubości. Obecnie wykorzystywane są różne warianty technologii, jak np. lasery CO2, diodowe, czy światłowodowe, tzw. Fiber Lasers.

Cięcie przy pomocy laserów światłowodowych jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, pozwalające na optymalizację procesu produkcyjnego. Wykorzystywane w obróbce stali nierdzewnej i czarnej, aluminium, mosiądzu, a także blach ryflowanych, czy także innych materiałów. Wiązka lasera w przypadku technologii Fiber Lasers jest generowana i przenoszona dzięki światłowodom. 

Optymalizacja obróbki w procesie wykorzystującym technologię laserową

Optymalizacja procesu cięcia, ale także gięcie blachy, bo zadania te często wykonywane są łącznie, w ramach szeroko rozumianego procesu produkcyjnego, polega przede wszystkim na optymalnym doborze metody do potrzeb danego projektu. Czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę to rodzaj materiału oraz jego grubość, ponieważ lasery światłowodowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku blach cienkich i średnich. Natomiast urządzenia CO2 — w przypadku blach grubych.

Przeczytaj także:  Przewód pneumatyczny spiralny: jakie jest jego wykorzystanie w przemyśle?

Kolejnym istotnym czynnikiem jest moc lasera, również dobierana przez pryzmat indywidualnych potrzeb. Zbyt mocna lub za słaba sprawi, że proces będzie nieefektywny. Cięcie będzie generowało zwiększone koszty. Gdy moc będzie zbyt duża bardzo łatwo można doprowadzić do uszkodzenia obrabianego materiału — generowana temperatura jest za wysoka dochodzić może do deformacji materiału. Zbyt niska moc pogorszy jakość wykonania oraz wpłynie negatywnie na tempo produkcji.

Art. Sponsorowany

Nowoczesne technologie cięcia laserowego w przemyśle: jak optymalizować obróbkę metali?
Przewiń na górę