Automatyzacja procesów produkcyjnych jako skuteczny sposób na optymalizację produkcji

W branży produkcyjnej ciągle zyskującym na znaczeniu trendem jest automatyzacja. Polega ona na przekazywaniu maszynom rutynowych operacji wykonywanych wcześniej przez pracowników lub czynności, które muszą być przeprowadzane w trybie ciągłym, przez całą dobę. Dzięki temu umożliwia przyspieszenie przebiegu prac oraz wyeliminowanie błędów ludzkich. Jakie rodzaje automatyzacji można wyróżnić i dlaczego przedsiębiorstwa produkcyjne tak chętnie z niej korzystają?

Rodzaje automatyzacji w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Podstawowa, najpowszechniej stosowana klasyfikacja wskazuje dwa rodzaje automatyzacji:

  • lekką – polegającą na zastosowaniu zaawansowanych algorytmów oraz systemów sztucznej inteligencji, działająca w środowisku wirtualnym, używana w zadaniach takich jak analizowanie statystyk czy kalkulacja rentowności wytwarzanych produktów,
  • przemysłową (fizyczną) – opierającą się o stosowanie maszyn, które wspierają bądź zastępują pracę ludzi, wykorzystywana bywa nie tylko podczas wytwarzania różnych towarów, ale też ich pakowania i magazynowania.

Dodatkowo warto zauważyć, że automatyzacja procesów produkcyjnych może być całkowita albo tylko częściowa.

Zalety automatyzacji procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie

Dzięki zautomatyzowaniu produkcji możliwy jest bieżący, szczegółowy monitoring nad przebiegiem prowadzonych działań, jak również przyspieszenie tempa pracy. Do pozytywnych skutków zwiększenia udziału i znaczenia maszyn w procesach produkcyjnych można zaliczyć też zminimalizowanie ilości błędów ludzkich, a w konsekwencji zmniejszenie ryzyka usterek, wypadków czy przestojów, co przekłada się także na wzrost bezpieczeństwa pracowników. Wszystkie te elementy sprawiają, że dla wielu przedsiębiorstw automatyzacja stanowi skuteczny sposób na optymalizację produkcji, zachowanie jej ciągłości oraz zwiększenie wydajności.

Czy przy automatyzacji procesów produkcyjnych warto wybrać maszyny na zamówienie?

Zwiększenie własnej konkurencyjności na rynku należy do najistotniejszych obszarów rozwoju w przypadku wielu firm działających w branży produkcyjnej. W dobie dynamicznych zmian technologicznych oraz rosnących oczekiwań klientów, przedsiębiorstwa muszą nieustannie inwestować w nowoczesne rozwiązania, które pozwolą im utrzymać przewagę nad konkurencją. Budowa maszyn na zamówienie to usługa skierowana do przedsiębiorstw, które chcą poszerzyć lub zmodernizować swoje zaplecze techniczne, by zautomatyzować procesy produkcji towarów. Skorzystanie z niej stanowi sposób na zdobycie urządzeń w pełni dostosowanych do specyfiki konkretnej firmy, dzięki czemu umożliwiają one częściową albo całkowitą automatyzację pracy.

Przeczytaj także:  Podstawy podłączania wejść analogowych w automatyce PLC

Art. Sponsorowany

Automatyzacja procesów produkcyjnych jako skuteczny sposób na optymalizację produkcji
Przewiń na górę