Po tragicznym w skutkach pożarze, jaki wybuchł w kamienicy na poznańskich Jeżycach pod koniec sierpnia 2024, naturalnie podniesiona została dyskusja o tym, co można, a czego pod żadnym pozorem nie wolno przechowywać w piwnicy. Mowa rzecz jasna o piwnicach i komórkach lokatorskich zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych, najczęściej na poziomie poniżej parteru, ale czasem na wyższych kondygnacjach. Niezależnie od tego, na którym piętrze kamienicy lub bloku posiadamy składzik na różne rupiecie, musimy pamiętać o stosowaniu się do przepisów. Sprawdź, jakie przedmioty lepiej przechowywać z dala od mieszkań czy domów i jakie istnieją alternatywy dla domowych piwnic.
Czego nie wolno trzymać w piwnicach i komórkach lokatorskich?
Wciąż trwają prace nad ustaleniem, co było bezpośrednią przyczyną pożaru oraz wybuchu, który doszczętnie zniszczył poznańską kamienicę przy ulicy Kraszewskiego. Istnieje dość prawdopodobna teoria, że powodem były przechowywane w piwnicy akumulatory i baterie, które należą do przedmiotów łatwopalnych – zwłaszcza uszkodzone. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedział, że wyrywkowo będą prowadzone kontrole piwnic w celu ustalenia, czy znajdują się w nich przedmioty, które nie powinny być tam przechowywane.
Pod groźbą grzywny, nagany lub aresztu zabronione jest przechowywanie w piwnicach:
- butli z gazem,
- akumulatorów do pojazdów, maszyn i nie tylko,
- pojemników z benzyną, naftą i innymi paliwami,
- petard, fajerwerek, zimnych ogni itp.,
- rozpuszczalników,
- farb i lakierów o formule zawierającej rozpuszczalniki,
- materiałów wydzielających szkodliwe gazy.
Więcej informacji można znaleźć w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Co wolno przechowywać w piwnicach, ale lepiej tego nie robić?
Oprócz rzeczy, które przechowywane w piwnicach stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców, warto zwrócić uwagę także na te przedmioty, których lepiej nie trzymać w piwnicach. To na przykład wszelkie artykuły papierowe – dokumenty firmowe, książki itp. – które szybko ulegają zniszczeniu ze względu na wilgoć, grzyby, pleśń i roztocza. To także meble tapicerowane, których obicie oraz wypełnienie mogą przejść nieprzyjemnym zapachem stęchlizny – mogą też zgnić. Kolejnym przykładem jest sprzęt AGD lub RTV, którego delikatna elektronika jest podatna na uszkodzenie w warunkach wysokiej wilgotności powietrza.
Gdzie przechowywać meble tapicerowane, telewizor, butlę z gazem i akumulator?
Jeżeli sytuacja zmusza Cię do tego, aby w jakimś miejscu przechowywać np. akumulator, butlę z gazem, zapas fajerwerków na sylwestra, rozpuszczalniki, kanister z benzyną, zapasową lodówkę albo sofę na czas remontu mieszkania, to zrezygnuj z piwnicy. Zamiast tego sprawdź dostępne magazyny do wynajęcia w Poznaniu bądź innych miejscowościach. Przykładowy magazyn o powierzchni 100 m2 pozwoli swobodnie przechowywać firmowe dokumenty, meble, materiały budowlane, akumulatory, baterie i wiele innych rzeczy, nie powodując tym samym zagrożenia dla prywatnych mieszkań. Magazyn samoobsługowy to również świetny sposób na przechowywanie opon na kolejny sezon, jeśli z zeszłego roku są jeszcze w dobrym stanie. Obiekty, w których mieszczą się takie magazyny, zwykle położone są w bezpiecznej odległości od budynków mieszkalnych, a dodatkowo wyposażone są w szereg zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Posiadasz rzeczy będące na liście przedmiotów, których nie wolno przechowywać w piwnicach? Nie chcesz ponieść kary w czasie kontroli i nie chcesz powodować potencjalnego zagrożenia dla domowników czy sąsiadów? Znajdź najbliższy obiekt z magazynami samoobsługowymi do wynajęcia i zapoznaj się ze szczegółami wynajmu, aby bezpiecznie składować akumulatory, baterie, pojemniki z paliwem czy butle z gazem.
Art. Partnera: Banan Self Storage