Efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi jest kluczowe dla sprawnych działań firmy produkcyjnej. System APS dostarcza narzędzi pomocnych w optymalizacji procesu harmonogramowania produkcji, co pozwala na zwiększenie wydajności oraz minimalizację kosztów operacyjnych.
W artykule przyjrzymy się kluczowym funkcjom systemów APS oraz przedstawimy konkretne korzyści, jakie narzędzia tej klasy zapewniają firmom produkcyjnym.
Jak działa system APS?
System APS (Advanced Planning and Scheduling) jest oprogramowaniem, które wspiera procesy planowania produkcji w czasie rzeczywistym. Narzędzie jest wyposażone w algorytmy umożliwiające symulację różnorodnych scenariuszy produkcyjnych. Tak więc kadra zarządzająca i planiści produkcyjni mogą wybierać spośród kilku propozycji planów i harmonogramów – wariant, który najlepiej odpowiada wyznaczonym celom i przyjętej strategii produkcyjnej.
Kluczowe funkcje systemu APS
Jedną z głównych funkcji APS jest dobór właściwych zasobów (np. spawarki, klejarnie itp.) do określonych zleceń produkcyjnych. W tym celu podczas harmonogramowania szczegółowego algorytmy systemu wykorzystują m.in. macierz kompetencji (zbiór zasobów z przypisanymi umiejętnościami, np. malowanie – zaawansowane). Ma to zapewnić maksymalnie sprawną realizację procesu produkcji.
Kolejną istotną funkcją systemu APS jest planowanie zapotrzebowania na materiały. Oprogramowanie analizuje aktualny poziom dostępnych zapasów i ułatwia tworzenie kompleksowych planów bieżących potrzeb materiałowych produkcji. Dzięki nim można minimalizować przestoje na liniach produkcyjnych, które wynikają często z braku surowców na stanowiskach pracy.
Poza tym wykorzystując dane historyczne (sprzedaż w poprzednich okresach, listy BOM), system może precyzyjnie przewidywać zmiany popytu i tym samym informować o konieczności wprowadzenia korekt w planach produkcyjnych, aby dostosować je do aktualnych potrzeb rynku. Pozwala to uniknąć nadprodukcji.
Korzyści z wdrożenia systemu APS
System APS minimalizuje czas realizacji zamówień i koszty produkcji. Ponieważ tworzy kilka scenariuszy procesu wytwórczego wraz z datą zakończenia prac, zapewnia wgląd w efekt końcowy, jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia. Planista może więc wybrać wariant najbardziej opłacalny.
Skutkiem efektywnego harmonogramowania jest również wyraźny wzrost wydajności. Wynika to m.in. z mniejszej liczby przezbrojeń, optymalnego przepływu materiałów na liniach produkcyjnych czy krótszego cyklu wytwórczego. Poza tym nawet, jeśli np. jedna z maszyn uległa awarii, system APS automatycznie przeniesie zadanie na inny dostępny i w pełni funkcjonalny zasób.
Dzięki elastycznym algorytmom, które analizują dane archiwalne (dot. np. sprzedaży w poprzednich okresach) oraz trendy rynkowe system APS umożliwia również szybką adaptację do dynamicznie zmieniających się wymagań rynku. Zapewnia to przedsiębiorstwom możliwość sprawnego zaspokajania bieżących potrzeb klientów i jednocześnie bilansowania ilości produkowanych wyrobów.
System APS – krok w kierunku nowoczesnej produkcji
System APS dostarcza firmom wielu narzędzi przydatnych w nowoczesnym zarządzaniu produkcją. Dzięki temu znacząco zwiększa efektywność procesów produkcyjnych, minimalizuje koszty operacyjne i skraca czas realizacji zamówień.
Więcej o systemach APS przeczytasz tutaj: https://www.streamsoft.pl/produkcja/system-aps/
Art. Partnera: Streamsoft