Zalety butelek PET: Dlaczego wybór producenta ma znaczenie?

Tworzywa popularnie zwane plastikiem to wyjątkowe materiały o dużym potencjale i uniwersalnym zastosowaniu. Są to materiały stosunkowo łatwe w obróbce, a jednocześnie bardzo wytrzymałe oraz tanie. Z tych powodów plastiki stały się jednymi z najchętniej wykorzystywanych tworzyw sztucznych, pomimo ich wpływu na środowisko i problemów związanych z utylizacją. 

Jakie są główne rodzaje plastiku?

Można wyróżnić 7 głównych rodzajów plastiku, z których każdy ma inne własności i wykorzystywany jest do innych celów: PET (politereftalan etylenu), HDPE (polietylen wysokiej gęstości), LDPE (polietylen niskiej gęstości), PP (polipropylen), PVC (polichlorek winylu), PS (polistyren) i pozostałe plastiki oznaczone literą O mieszczące wszystko, co nie pasuje do pozostałych kategorii plastików. 

Tworzywem najczęściej wykorzystywanym do produkcji opakowań napojów i żywności jest politereftalan etylenu (PET). Opakowania, butelki wykonane z PET są lekkie i dobrze chronią przed przedostawaniem się tlenu do wewnątrz. PET wyparł w wielu obszarach cięższe i uciążliwe w transporcie opakowania szklane. Można powiedzieć, że producenci butelek PET zdominowali ten ważny rynek.

Zalety i wady butelek PET

Politereftalan etylenu PET jest substancją, z której pozyskuje się tworzywo termoplastyczne, używaną do produkcji włókien syntetycznych od lat 40-stych. Opakowania wytwarzane z PET pojawiły się później, w latach siedemdziesiątych XX wieku, jednak to właśnie butelki stały się głównym powodem popularności politereftalanu. Butelki PET są lekkie, wytrzymałe, po napełnieniu zapewniają dużą odporność na zgniatanie, mogą mieć zróżnicowane kształty i pojemności. Producenci butelek PET zapewniają ich odpowiednie wybarwienie dostosowane do potrzeb odbiorców. 

PET jest tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, przemoczenia i oddziaływanie wielu substancji chemicznych, nadaje się do przechowywania artykułów płynnych, tłuszczów, olejów i smarów. Butelki PET dobrze ochraniają zawartość podczas transportu i magazynowania. Poza tym ich zaletą jest też łatwość wytworzenia, możliwość recyklingu i niska cena. Butelki PET mają też swoje wady takie jak: utrata właściwości mechanicznych w temperaturze 70 °C, nie nadają się do sterylizacji, nie ulegają też biodegradacji, więc negatywnie wpływają środowisko naturalne. W związku z tym butelki PET są w coraz większym stopniu poddawane recyklingowi. Pozyskany regranulat stanowi cenny surowiec wykorzystywany przez producentów butelek PET.

Przeczytaj także:  5 powodów, dla których warto wdrożyć system WM

Na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta butelek PET?

Wszechstronność butelek PET sprawia, że są one najlepszym wyborem dla wielu branż, takich jak produkcja napojów, żywności, kosmetyków i różnych chemikaliów. Wybór producenta opakowań ma znaczenie dla sukcesu produktu na rynku, kształtowania wizerunku marki i zadowolenia klienta. Wybierając producenta butelek PET, należy skupić się na równowadze między kosztami ich nabycia i jakością produktu. Dobry producent butelek PET musi spełniać standardy jakościowe i certyfikację organizacji branżowych. Potwierdzeniem stosowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności są certyfikaty takie jak ISO 9001 czy ISO 22000. Warto zwrócić uwagę na renomę, doświadczenie producenta i pozytywne opinie klientów. 

Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze są możliwości producenta butelek PET, odpowiednia zdolność wytwórcza, możliwości terminowego dostarczenia zamówionego produktu. Dobry producent powinien zaoferować szeroki wybór pojemności, kształtów i kolorów butelek PET dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy zamawiającej, umożliwiający wyróżnienie się na rynku i zwiększający rozpoznawalność marki. Warto zwrócić uwagę na stosowanie przez producenta dobrych praktyk związanych z ochroną środowiska i stosowanie nowoczesnych technologii recyklingowych. Ostatnim ważnym czynnikiem są koszty i jasna uczciwa struktura cenowa adekwatna do oferowanej jakości produktu.

Uznany producent butelek PET

Wybierając producenta butelek PET, z pewnością warto zapoznać się z ofertą GRUPA INCO S.A. producenta posiadającego wieloletnie doświadczenie w produkcji opakowań plastikowych. Firma jest znanym i cenionym nie tylko w Polsce producentem butelek i kanistrów z tworzyw PET, HDPE i PP. Opakowania produkowane na nowoczesnych liniach produkcyjnych znajdują zastosowanie w branży spożywczej, kosmetycznej, budowlanej, motoryzacyjnej i w chemii gospodarczej. Opakowania wytwarzane przez GRUPA INCO S.A. (https://www.inco.pl/) są poddawane szczegółowej kontroli, wszystkie posiadają stosowne certyfikaty PHZ i COBRO.

Artykuł Sponsorowany

Zalety butelek PET: Dlaczego wybór producenta ma znaczenie?
Przewiń na górę