Dowiedz się, czym wyróżnia się naczynie Dewara i poznaj jego zastosowanie

Ciekły azot znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Musisz jednak pamiętać o tym, że z uwagi na swoje właściwości, substancja ta powinna być przechowywana w odpowiednich dla siebie warunkach. Służą do tego specjalne zbiorniki, czyli naczynia Dewara. Czym się charakteryzują i w jakich branżach można z nich korzystać? Odpowiedzi na te pytania zebraliśmy w poniższym artykule.

Naczynie Dewara – czy to konieczne?

Ciekły azot jest związkiem chemicznym znajdującym zastosowanie m.in. w medycynie, dermatologii, weterynarii czy nawet w gastronomii. To zasługa jego wyjątkowych właściwości. Jest substancją pozbawioną smaku i zapachu. Nie ulega spalaniu i nie wchodzi w reakcje z innymi związkami. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie ekstremalnie niska temperatura wrzenia ciekłego azotu sięgająca -196℃. Do zapewnienia substancji takich warunków niezbędna jest doskonała izolacja, którą oferują wyłącznie naczynia Dewara.

To jednak nie wszystko. Choć ciekły azot nie jest toksyczny, to ze względu na skrajnie niską temperaturę wrzenia może być niebezpieczny. Bezpośredni kontakt z substancją skutkuje poważnymi odmrożeniami ciała. Właśnie dlatego związek ten należy odizolować od otoczenia.

Czym wyróżnia się naczynie Dewara?

Wiesz już, że ciekły azot wymaga specjalnych warunków w zakresie przechowywania i transportu. Służy do tego naczynie Dewara. To zbiornik wyróżniający się specjalną budową. Składa się z dwóch ścianek oddzielonych od siebie techniczną próżnią. Ścianki te są zwieńczone korkiem, który zapewnia szczelność naczynia. Taka konstrukcja zapewnia doskonałą izolację i gwarantuje bezpieczeństwo korzystania z ciekłego azotu.

Warto też wspomnieć o tym, że naczynie Dewara wyróżnia się trwałością i niezawodnością, za co w dużym stopniu odpowiada jakość materiałów. Jeden z czołowych dystrybutorów zbiorników na azot w skroplonej formie – Cryogen – oferuje wysokiej jakości modele, których najwyższą jakość potwierdzają stosowne certyfikaty.

Przeczytaj także:  Czym jest zespół rozproszony i jak nim zarządzać?

W jakich branżach wykorzystuje się naczynia Dewara?

Zbiorniki na ciekły azot pozwalają korzystać z właściwości tej substancji w szerokim zakresie. Dzisiaj azot w skroplonej formie jest obecny na stałe m.in. w nauce i medycynie. W związku z tym dewary stały się jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia placówek medycznych zajmujących się krioterapią. Korzystają z nich też laboratoria, w których bada się działanie ciekłego azotu i przeprowadza się z nim eksperymenty. Substancja ta jest też niezwykle popularna w gastronomii, szczególnie w punktach, w których serwuje się przysmaki kuchni molekularnej. Dewarów używa się także w przemyśle. Azot w skroplonej formie jest stosowany m.in. podczas obróbki metali.

Art. Sponsorowany

Dowiedz się, czym wyróżnia się naczynie Dewara i poznaj jego zastosowanie
Przewiń na górę