Słysząc hasło: zaślepki z tworzywa każdy z nas od razu ma w głowie jakiś ich obraz. Są to bowiem niezwykle popularne produkty z którymi wszyscy obcujemy na co dzień. Spotkamy je w meblach, w sprzętach AGD i RTV czy na rurach. Jednak mało kto już wgłębia się w to, na jakie konkretnie typy dzielą się wspomniane zatyczki z tworzyw sztucznych. Bo mimo pozornie prostego wyglądu różnic w konstrukcji może być tu naprawdę sporo.
Poznajemy popularne zaślepki plastikowe
Zacznijmy od tego, że korki zaślepki plastikowe dzielą się na te z gwintem i te gwintu pozbawione. Pierwsze z nich mogą mieć różne kształty łbów – sześciokątne, kwadratowe, okrągłe czy motylkowe. Do tego w górnej ich części może być obecne nacięcie podłużne lub krzyżowe bądź też takiego nacięcia może nie być. Natomiast zarówno zaślepki plastikowe gwintowane, jak i te bez gwintu łączy to, że może być do nich dołączona uszczelka z mocnego, elastycznego materiału (na przykład silikonu) która podniesie właściwości techniczne produktu.
Kolejny podział omawianych artykułów dotyczy tego, do czego są one wykorzystywane. I tak, spotkamy plastikowe zaślepki na śruby ale też nieco inaczej wyglądające zaślepki plastikowe do profili. Do tego dodajmy chociażby już zupełnie inaczej się prezentujące zaślepki plastikowe samochodowe czy mniejsze, ale nie mniej potrzebne zaślepki plastikowe do mebli.
Ale już na pierwszy rzut oka każdy zauważy, że powyższe produkty różnią się między sobą nie tylko pod kątem rozmiaru, koloru czy gwintu, ale również kształtu. Patrząc pod jego kątem do najpopularniejszych modeli należy zaślepka plastikowa okrągła i owalna oraz zaślepki plastikowe prostokątne (do nich zaliczane są też te kwadratowe).
Dlaczego jakość wykonania ma znaczenie?
No dobrze, ale cały czas mówimy o tym, że wspominane artykuły zrobione są z plastiku. Przyznajemy, jest to dość spore uogólnienie które nie omawia dokładnie użytego materiału. Tak naprawdę bowiem w sklepach najczęściej w nasze ręce wpadnie zaślepka PCV (z polichlorku winylu) lub ta wyprodukowana z polietylenu (polimeru etenu). Różnią się one właściwościami technologicznymi które warto dokładnie poznać przed zakupem.
Kończąc ten tekst musimy poruszyć jeszcze jedną sprawę. Przeglądając oferty różnych punktów sprzedaży od razu w oczy rzucą nam się nie tylko produkty w 100% szczelne, ale też zaślepki plastikowe do otworów wentylacyjne, które w swojej górnej lub bocznej części posiadają małe dziurki. Po co one powstały? Ano po to, żeby umożliwić wypływ i rozpraszanie ciepła z rur, ale jednocześnie nie pozwolić na przenikanie wilgoci do pomieszczenia.
Artykuł sponsorowany