Analiza OEE – w pełni automatyczna ocena efektywności

Optymalizacja produkcji to niezwykle ważny proces dla każdego przedsiębiorstwa. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie dążyć do perfekcji i wznosić firmę na coraz wyższy poziom. Kluczową w tym rolę odgrywa analiza OEE, którą, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, jesteśmy w stanie przeprowadzić automatycznie: dokładnie i bez narażenia na popełnienie błędów…

Analiza OEE – podstawowe informacje

Innowacyjne technologie w szerokim zakresie oddziałują na nasze codzienne życie. Ich zadaniem jest ułatwienie człowiekowi funkcjonowania, np. poprzez wyręczanie go z niektórych obowiązków. Transformacja cyfrowa odbywa się również w przedsiębiorstwach – niezależnie od branży, w której działają. Coraz powszechniej wyposażają się w nowoczesne maszyny i komputery, optymalizując produkcję. Co istotne, na szczególną uwagę zasługuje tu analiza oee.

Wartość wskaźnika OEE (z ang. Overall Equipment Effectiveness) ocenia proces produkcyjny, określając jego efektywność. Bierze pod uwagę praktycznie każdy czynnik mający wpływ na jakość funkcjonowania przedsiębiorstwa, dzięki czemu jesteśmy w stanie wyliczyć, kiedy firma pracuje z minimalną, a kiedy maksymalną wydajnością.

Dowiemy się również, kiedy i dlaczego pojawiają się przestoje w produkcji, jaka jest wydajność maszyn, która zmiana pracuje z większą dokładnością oraz ile wynosi całkowita efektywność wyposażenia.

Wskaźnik OEE i jego znaczenie dla przedsiębiorstwa

Jeszcze do niedawna, żeby obliczyć OEE, należało wszystkie pomiary i obliczenia wykonywać ręcznie. Zabierało to bardzo dużo czasu, a i niejednokrotnie pojawiały się przy tym błędy natury ludzkiej. Dzisiaj analiza OEE i finalna optymalizacja produkcji odbywają się automatycznie, z wykorzystaniem czujników i urządzeń pomiarowych.

W krótkim czasie poznamy całkowitą efektywność wyposażenia oraz pracowników, wpływ, jaki miały nieplanowane i planowane przestoje, a także ogólny wskaźnik jakości.

Wpływ wskaźnika OEE na rozwój firmy

W obecnych czasach optymalizacja produkcji jest niezbędna do rozwoju każdej firmy. Bez niej nie sprostamy złożonym wymaganiom nieustannie zmieniającego się rynku. Zasada ta dotyczy zarówno małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorców. Za pomocą optymalizacji możemy docierać do nowych klientów, ale także nieustannie zwiększać swoją renomę czy podnosić ogólny wskaźnik wydajności.

Przeczytaj także:  Zalety korzystania ze świetlnej kurtyny bezpieczeństwa

Dzięki OEE zwiększenie efektywności produkcji nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Artykuł Sponsorowany

Analiza OEE – w pełni automatyczna ocena efektywności
Przewiń na górę