Unikanie ryzyka podczas pracy wiąże się z przestrzeganiem przepisów. Nie chodzi jedynie o trzymanie się ściśle regulaminu i wprowadzenie rygorystycznej polityki bezpieczeństwa. BHP sprzyja zwiększeniu wydajności i precyzji podczas pracy. Ma to znaczenie również przy obsłudze maszyn CNC. Jakie czynności warto wykonywać, by zapewnić bezpieczeństwo załodze?
Szkolenie pracowników do pracy z maszynami CNC
W 2023 roku o ponad 3% wzrosła liczba wypadków przy pracy i wyniosła niemal 69 tysięcy! Dotyczy to oczywiście zjawiska w skali ogólnej, jednak pokazuje pewną prawidłowość – pracownicy nie zawsze wiedzą, jak prawidłowo wykonywać swoje zadania służbowe. Dlatego kadra pracownicza wymaga szkolenia, zwłaszcza jeśli pracuje z zaawansowanymi maszynami o sporej mocy. Dobrze przeszkolony operator maszyny może efektywnie nią zarządzać i prawidłowo reagować w sytuacjach awaryjnych. Wie, jak wprowadzać dane do systemu operacyjnego, monitorować pracę urządzenia i unikać błędów w czasie pracy.
Co jeszcze składa się na szkolenie w przypadku maszyny CNC – jm-tronik lub podobnych rozwiązań produkcyjnych? Mowa dokładnie o:
- zrozumieniu zasad działania maszyn CNC,
- identyfikacji zagrożeń,
- procedury reagowania w nagłych sytuacjach.
Żadna maszyna nie jest skonstruowana tak, by zupełnie wyeliminować ryzyko pracy z nią. Działanie ruchomych części, błąd oprogramowania czy zaniedbania konserwacyjne mogą spowodować nieoczekiwane konsekwencje, czego pracownicy powinni być świadomi. Podobnie rzecz ma się z utrzymywaniem czystości w miejscu pracy. Każdy operator powinien być świadomy, że regularne sprzątanie stanowiska przekłada się na bezpieczeństwo i wydajność.
Stosowanie wyposażenia ochrony osobistej
Głośna praca urządzenia, twarde odłamki czy wysoka temperatura mogą stanowić źródła poważnego zagrożenia dla zdrowia. Nigdy nie powinno się lekceważyć potencjalnych problemów, nawet jeśli pracownicy mają duże doświadczenie w pracy z maszynami CNC. Obowiązkiem jest noszenie akcesoriów ochrony osobistej, do których zaliczają się:
- okulary ochronne,
- rękawice (tylko gdy nie stanowią dodatkowego zagrożenia),
- zatyczki do uszu lub nauszniki,
- pełna odzież ochronna łącznie z obuwiem,
- maski przeciwpyłowe, jeśli producent maszyny je zaleca.
Nie bagatelizuj regularnej konserwacji maszyn CNC!
„Skoro urządzenie działa, to po co je ruszać?”. Tak mogą myśleć osoby niezdające sobie sprawy z sensu regularnej konserwacji. Maszyny CNC nie są wyjątkiem i również potrzebują cyklicznych przeglądów oraz podstawowych i zaawansowanych procesów serwisowych. W ten sposób można utrzymać ich sprawność na początkowym poziomie. Ogromne znaczenie ma aktualizacja oprogramowania i systemów bezpieczeństwa. Można w ten sposób podnieść wydajność maszyny i zwiększyć ochronę przez zastosowanie udoskonalonych systemów bezpieczeństwa.
Oprócz tego warto wprowadzić harmonogram regularnych przeglądów i konserwacji. Mogą obejmować następujące czynności:
- smarowanie i czyszczenie elementów,
- kontrola stanu narzędzi i ich ewentualna wymiana,
- monitorowanie układów chłodzenia i wentylacji.
Art. Sponsorowany