Charakterystyka pieców do lutowania rozpływowego – wykorzystanie w przemyśle

Wymogi, jakie muszą spełniać urządzenia wykorzystywane w liniach produkcyjnych w branży elektronicznej, z roku na rok stają się coraz bardziej rygorystyczne. Do najważniejszych należą: jak najwyższa trwałość i jakość wykonywanych połączeń lutowniczych, powtarzalność produkcji oraz bezpieczeństwo komponentów montowanych na płytkach drukowanych. Lutowanie rozpływowe w odpowiednio dobranym piecu pozwala spełnić wszystkie te kryteria przy jednoczesnej redukcji kosztów i ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko.

Lutowanie rozpływowe – etapy

Musisz wiedzieć, że lutowanie rozpływowe to proces, w trakcie którego umieszczone za pomocą pasty lutowniczej na płytce drukowanej elementy ulegają trwałemu przytwierdzeniu poprzez podgrzanie całości do właściwej temperatury. Wykorzystuje się do tego procesu piece do lutowania rozpływowego.

Sam proces lutowania przebiega w kilku etapach. Są to kolejno:

  • nałożenie pasty lutowniczej i topnika na płytki PCB przy użyciu odpowiednich szablonów
  • umieszczenie wszystkich elementów na właściwych miejscach na płytce (odpowiadają za to automaty pick & place, manipulatory, stanowiska do montażu półautomatycznego itd.)
  • podgrzewanie, czyli wstępne nagrzewanie płytki z komponentami, w trakcie którego następuje odparowanie rozpuszczalnika z topnika;
  • wygrzewanie, polegające na stopniowym, stabilnym podnoszeniu temperatury w celu równomiernego dogrzania wszystkich elementów na płytce;
  • rozpływ, w trakcie którego lutowie ulega roztopieniu, a elementy zostają trwale zamontowane na płytce PCB;
  • chłodzenie, które przebiega w taki sposób, by nie narażać elementów na płytce oraz połączeń lutowniczych na stres temperaturowy. To ostatnia faza lutowania rozpływowego.

Piece do lutowania rozpływowego – rodzaje

Ze względu na sposób działania wśród dostępnych na rynku obecnie rozwiązań można wyróżnić kilka typów pieców do lutowania rozpływowego, czyli:

  • piece konwekcyjne – lutowanie przebiega w powietrzu lub w atmosferze ochronnej (np. w azocie) rozgrzanej do odpowiedniej temperatury i rozprowadzanej po komorze na zasadzie konwekcji;
  • piece z komorą próżniową – lutowanie odbywa się w komorze próżniowej, co pozwala niemal do zera zredukować ryzyko wystąpienia tzw. pustek;
  • piece do lutowania kondensacyjnego – do lutowania wykorzystuje się w tych piecach pary gazowe, bez ryzyka przegrzania elementów oraz płytek.
Przeczytaj także:  Produkcja pelletu na własne potrzeby: czy to opłacalne?

Piece do lutowania rozpływowego – zastosowanie

Piece do lutowania rozpływowego wykorzystuje się przede wszystkim w produkcji elektroniki na różną skalę: od pojedynczych egzemplarzy testowych czy krótkich serii prototypowych aż po produkcję wielkoseryjną, zależnie od modelu i typu pieca.

Poza tym piece rozpływowe mogą być także wykorzystywane m.in. do:

  • utwardzania kleju
  • konserwacji płytek PCB
  • termicznego postarzania PCB

PB Technik – polski dostawca rozwiązań dla producentów elektroniki

PB Technik to polska firma dystrybucyjna, której oferta obejmuje szeroki zakres najnowocześniejszych rozwiązań przeznaczonych dla podmiotów z branży elektronicznej. Dostępne są zarówno urządzenia i maszyny dla producentów zajmujących się wytwarzaniem elektroniki na małą skalę, jak również dla wytwórców przemysłowych. PB Technik jest autoryzowanym dystrybutorem wielu renomowanych światowych firm, w tym ERSA, IBL, ASYS, JUKI oraz FRITSCH.

Więcej informacji na temat pieców do lutowania rozpływowego oraz pełną ofertę urządzeń do produkcji i montażu elektroniki można znaleźć na stronie internetowej PB Technik.

Artykuł Sponsorowany

Charakterystyka pieców do lutowania rozpływowego – wykorzystanie w przemyśle
Przewiń na górę