Instrukcja rozbiórki elementów armatury ma na celu przekazanie zainteresowanym jasnych i zrozumiałych informacji oraz tipów dotyczących prawidłowego demontażu kurków kulowych. Instalację armatury przemysłowej, w tym zaworów kulowych, powinni przeprowadzać jedynie przeszkoleni i wykwalifikowani specjaliści od tego typu rozwiązań.
Bezpieczna instalacja zaworów
Przed rozpoczęciem montażu, pracownik musi dla bezpieczeństwa wyłączyć wszystkie sprzęty elektryczne związane z instalacją oraz upewnić się, że nie stanowią one zagrożenia podczas pracy. Dodatkowo, w przypadku instalacji na systemach sprężonego powietrza, gazowych lub wodociągach, przed montażem konieczne jest usunięcie ciśnienia z maszyn, urządzeń i instalacji.
Zawory odcinające kulowe są wykorzystywane, jak sama nazwa mówi, do odcinania przepływu cieczy lub gazów. Przed montażem należy upewnić się, że armatura jest odpowiednio dobrana do konkretnego medium, biorąc pod uwagę temperaturę i ciśnienie. Użycie zaworów do zanieczyszczonych mediów lub warunków przekraczających ich specyfikację może prowadzić do uszkodzeń, takich jak pęknięcie korpusu lub nieszczelność kuli, a więc „serca” zaworu.
Rozbieranie konstrukcji zaworu w zależności od typu przyłącza zaworu
Zawór gwintowany
Aby rozkręcić zawór kulowy na instalacji rurowej, niezbędny jest klucz nastawny. Użyj klucza, aby spróbować poruszyć nakrętki zaworu. Jeśli na zaworze są zapieki, powinno udać się go odkręcić przy użyciu klucza. W przypadku, gdy kurek jest mocno zapieczony na połączeniach, warto sięgnąć po naftę lub specjalistyczne środki chemiczne przeznaczone do poluzowania połączenia. Po zastosowaniu takich preparatów, nakrętki powinny łatwiej się odkręcić, umożliwiając demontaż zaworu.
Zawory do wspawania
Odłączanie elementu armatury przemysłowej do wspawania rozpoczyna się od demontażu środkowej części zaworu. Aby to zrobić, należy zapewnić zaworowi pełny bezruch, na przykład za pomocą imadła. Następnie odkręcamy nakrętki i wyjmujemy śruby z korpusu, najlepiej wykonując te czynności na krzyż, aby równomiernie rozłożyć siły. Korpus, jak i kulę oraz uszczelnienia możemy odłożyć na bok.
Po zdemontowaniu środkowej części korpusu przystępujemy do usuwania końcówek zaworu z instalacji. Do przecięcia spawów można użyć specjalnych tarcz widiowych, kątówek pneumatycznych lub palnika acetylenowo-tlenowego z dopasowaną do niego dyszą tnącą. Dobór rozwiązania warunkowany jest od dostępnych narzędzi i specyfiki obiektu.
Proces cięcia powinien być wykonany przez wykwalifikowanego pracownika, stosując metodykę odpowiednią do środowiska pracy. Wszystkie operacje związane z przecinaniem metalu muszą być realizowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz normami BHP, aby zapewnić bezpieczne i efektywne wykonanie zadania.
Zawory kołnierzowe
Zawory kołnierzowe lub międzykołnierzowe są instalowane przy wykorzystaniu śrub przymocowanych do elementów instalacji. Aby przeprowadzić ich demontaż, warto skorzystać z klucza dynamometrycznego do wykręcania śrub. Prawidłowe wykonanie tej czynności polega wykonywaniu ich na krzyż, aby w sposób równomierny rozkładać siły. Najpierw demontujemy nakrętki ze śrub, a następnie odkręcamy śruby z odpowiednio dobranym momentem za pomocą odpowiedniego osprzętu narzędziowego.
Podczas rozbiórki połączenia kołnierzowego powinno się zachować wyjątkowe środki ostrożności, w celu uniknięcia awarii przylg flanszy, śrub czy nakrętek. Precyzyjne działanie zapewni bezpieczne i skuteczne rozmontowanie zaworu, minimalizując ryzyko uszkodzeń.
Szeroki wybór zaworów kulowych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Pneumat. – zapraszamy do sprawdzenia oferty armatury przemysłowej jaką ma do zaoferowania Pneumat System i do zakupów!
Artykuł partnerski pneumat.com.pl