Jakie części do wózków widłowych warto mieć w zapasie?

Masz na stanie wózki widłowe i chcesz uniknąć nagłego unieruchomienia któregoś z pojazdów? A może przydarzył Ci się przestój w produkcji spowodowany zużyciem jakiegoś łatwego do wymiany elementu i pragniesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości? Dowiedz się, które części do wózków widłowych warto kupić jeszcze przed wystąpieniem awarii!

Koła i łożyska

Niektóre części do wózków widłowych są szczególnie podatne na zużycie i uszkodzenia. Zaliczają się do nich zwłaszcza koła i łożyska stanowiące ważny element układu jezdnego. Odpowiadają one za amortyzowanie wstrząsów i zachowanie właściwej stabilności pojazdu. Mają znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno samego operatora, jak i przewożonego ładunku. Powinny być sprawdzane w ramach rutynowych oględzin przed rozpoczęciem pracy. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na stan felg i opon. W razie stwierdzenia starcia bieżnika do wartości granicznej konieczna jest wymiana ogumienia na nowe. Aby uniknąć oczekiwania na dostawę, warto mieć w zapasie zestaw opon (pamiętaj, że należy jednocześnie wymieniać obie opony na jednej osi wózka).

Elementy układu hydraulicznego

Układ hydrauliczny to serce wózka widłowego, które odpowiada za jego zdolność do podnoszenia ładunków. Składa się m.in. z filtra, złącz, pompy, siłowników oraz rozdzielacza. Do jego prawidłowej pracy niezbędna jest właściwa szczelność wszystkich wymienionych podzespołów. Za najbardziej awaryjne uznaje się zawory i przewody, które warto mieć w zapasie. Niekiedy zachodzi też potrzeba wymiany oleju, dlatego również zaleca się go odpowiednio wcześniej kupić.

Oświetlenie i sygnały bezpieczeństwa

Prawidłowość działania oświetlenia i lampek sygnalizacyjnych oddziałuje na poziom bezpieczeństwa operatora i jego współpracowników. Na wypadek wypalenia lub uszkodzenia któregoś z elementów warto dokupić komplet zapasowych żarówek i lamp błyskowych. W niektórych firmach przydaje się też dodatkowe światło robocze LED przeznaczone do mocowania na maszcie. Można je łatwo założyć w razie konieczności doświetlenia miejsca załadunku lub rozładunku.

Przeczytaj także:  Jak odczytywać symbole tolerancji geometrycznych na rysunku technicznym?

Akcesoria do wózków widłowych

Oprócz niezbędnych elementów oświetlenia, układu jezdnego czy układu hydraulicznego można zaopatrzyć się również w dodatkowe akcesoria ułatwiające pracę operatorów. Do często wybieranych zalicza się np. brzęczyk jazdy wstecznej, który informuje o wykonywanym manewrze cofania. Dużą popularnością cieszą się też różnego rodzaju nakładki na widły umożliwiające sprawne odśnieżanie lub zamiatanie nawierzchni.

Niezależnie od tego, które części zdecydujesz się zgromadzić na tzw. czarną godzinę, pamiętaj, aby wybrać sprawdzonego i rzetelnego dostawcę. Możesz też zdecydować się na usługę zewnętrznego serwisowania oferowaną np. przez firmę Toyota Forklifts. Uzyskasz w ten sposób wsparcie doświadczonych mechaników, którzy zadbają o dobór odpowiednich podzespołów dopasowanych do potrzeb Twojego urządzenia.

Art. Sponsorowany

Jakie części do wózków widłowych warto mieć w zapasie?
Przewiń na górę