Jakie są zalety różnych typów wentylatorów w przemyśle ciężkim?

W przemyśle ciężkim wykorzystywane są różne typy wentylatorów, które odpowiadają nie tylko za wentylowanie pomieszczeń, ale również usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jakie są ich zalety? Jak dbać o sprawność wentylatorów? Odpowiadamy.

Wentylatory przemysłowe promieniowe

Jednym z najpopularniejszych rodzajów wentylatorów przemysłowych są urządzenia promieniowe, które nazywane są dmuchawami. Ich główny element stanowi silnik elektryczny, który napędza elementy odpowiedzialne za cyrkulację powietrza. Wentylatory promieniowe doskonale sprawdzają się w przemyśle między innymi ze względu na możliwość dopasowania do potrzeb danego systemu, ponieważ oferowane są urządzenia z napędem pasowym lub sprzęgłowym. Ich niewątpliwą zaletą jest także możliwość zastosowania nawet w najbardziej zaawansowanych systemach wentylacyjnych, czy instalacjach obsługujących duże powierzchnie, np. hale przemysłowe.

Wentylatory przemysłowe osiowe

W przemysłowych systemach wentylacyjnych doskonale sprawdzają się także wentylatory osiowe, które wyposażone są w specjalne łopatki generujące ruch powietrza. Jest to skutek ich obracania się, za co odpowiada zasilający wentylator silnik. Jakie są zalety stosowania wentylatorów osiowych w przemyśle ciężkim? Przede wszystkim ich wysoka wydajność przy stosunkowo niskim poziomie hałasu. W efekcie wentylator osiowy może być wykorzystywany zarówno do wentylacji niewielkich pomieszczeń, jak i poszczególnych stanowisk pracy, czy urządzeń.

Podział wentylatorów przemysłowych – inne klasyfikacje

Wentylatory przemysłowe klasyfikuje się nie tylko ze względu na budowę, co pozwala wyróżnić wspomniane wcześniej urządzenia promieniowe i osiowe, ale także ze względu na miejsce ich montażu. W tym przypadku są to wentylatory kanałowe (do tej grupy zaliczają się wentylatory promieniowe i osiowe), sufitowe, dachowe czy naścienne. Poza tym podział może uwzględniać przeznaczenie, co pozwala wyróżnić wentylatory ogólne, specjalistyczne czy przeciwwybuchowe. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając wentylator przemysłowy? Otóż, istotne jest przede wszystkim jego dopasowanie do potrzeb oraz specyfiki danego systemu. Poza tym ważna jest jakość gwarantowana przez producenta. W związku z tym warto postawić na urządzenia oferowane przez firmę Nyborg – Mawent.

Przeczytaj także:  Taśmy butylowe – czym są i gdzie można je stosować?

Jak dbać o sprawność wentylatorów w przemyśle ciężkim?

W kontekście wydajnego działania wentylatorów przemysłowych istotny jest nie tylko ich odpowiedni dobór, ale także zachowanie idealnego stanu technicznego. W związku z tym należy regularnie czyścić urządzenia, co nie tylko wpływa na wydajność ich działania, ale minimalizuje również ryzyko awarii. Konieczne jest zatem także przeprowadzanie odpowiednich przeglądów, które pozwolą podjąć działania serwisowe w celu usunięcia ewentualnych usterek.

Podsumowując należy stwierdzić, że poszczególne typy wentylatorów przemysłowych posiadają zalety, dzięki którym sprawdzają się w przemyśle ciężkim. Istotny jest zatem ich odpowiedni dobór do danego zastosowania oraz specyfiki danej instalacji.

Artykuł Sponsorowany

Jakie są zalety różnych typów wentylatorów w przemyśle ciężkim?
Przewiń na górę