Porównanie malowania proszkowego z tradycyjnymi metodami malowania

Spękana warstwa farby, łuszczące się i odpadające płaty, pod nimi rdza – tak wyglądają niektóre elementy w stosunkowo krótkim czasie po malowaniu. Wiadomo, nie mają łatwo, w końcu stale narażone są na działanie czynników atmosferycznych w tym wysokich i niskich temperatur, promieniowania. Ale żeby tak szybko farba odchodziła i zamiast zdobić szpeciła? Tak, przy malowaniu tradycyjnym to się często zdarza. Jakie malowanie zapewni większą trwałość powłoki? Malowanie proszkowe.

Nie wałkiem, nie pędzlem

Malowanie proszkowe polega na przygotowaniu przeznaczonej do malowania powierzchni detalu  – powierzchnia pozbawiana jest zanieczyszczeń m.in. w wannach zanurzeniowych lub myjkach komorowych z natryskiem ręcznym. Następnie farba w formie proszku zostaje naniesiona za pomocą manipulatorów lub oscylatorów (w zależności, w co wyposażona jest kabina proszkowa). Podczas aplikacji drobinki farby zostają naelektryzowane i rozprowadzone po powierzchni detalu. Po nałożeniu proszku detal poddawany jest działaniu ciepła, które sprawia, że składniki farby topią się i tworzą jednolitą, trwałą powłokę.

Która z metod jest lepsza?

W malowaniu tradycyjnym wykorzystywane są farby płynne, które zawierają składniki szkodliwe dla środowiska i dla zdrowia człowieka. Farby proszkowe takich składników nie zawierają, a osoba aplikująca farbę nie ma z nią kontaktu. Podczas nakładania farby płynnej dochodzi do jej strat, podczas malowania proszkowego taka sytuacja nie ma miejsca, proces nakładania powłoki odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu, a drobinki farby, które nie przylgnęły do powierzchni detalu można odzyskać. Uzyskanie tego samego efektu wizualnego w malowaniu farbami mokrymi oznacza nałożenie trzech warstw, w malowaniu proszkowym jest to jedna warstwa o grubości mieszczącej się w przedziale 60-120 mikronów. Potrójna warstwa nie zawsze ma w każdym miejscu jednakową grubość, nie zawsze jest gładka, czasem widoczne są na niej pęcherzyki powietrza, zacieki, zanieczyszczenia, które zdążyły osiąść na mokrej powierzchni. Powłoka naniesiona w kabinie proszkowej ma w każdym miejscu jednolitą grubość, jest gładka i pozbawiona zacieków.

Przeczytaj także:  Czym są carporty fotowoltaiczne?

Malowanie farbami płynnymi zajmuje mniej czasu i nie wymaga specjalistycznych przygotowań, jest tańsze, wystarczy farba i sprzęt. Malowanie farbami proszkowymi wymaga specjalnego przygotowania powierzchni, wymaga specjalistycznego sprzętu, siłą rzeczy jest droższe. Elementy malowane tradycyjnymi farbami wyglądają znośnie przez stosunkowo krótki czas, elementy malowanie proszkowo swój świetny wygląd zachowują przez długie lata.

Art. Sponsorowany

Porównanie malowania proszkowego z tradycyjnymi metodami malowania
Przewiń na górę