System ERP dla produkcji od Microsoftu

Narzędzia informatyczne już dawno zagościły na dobre w firmach z branży produkcyjnej. Jednym z najciekawszych rozwiązań dla firm produkcyjnych jest system ERP produkcji Microsoft: Dynamics 365 Business Central. Poznaj jego historię i sprawdź, jak może usprawnić procesy produkcyjne w Twojej firmie.

Jak powstał system ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central?

System ERP Business Central firmy Microsoft ma swoje korzenie w wcześniejszych rozwiązaniach, takich jak Dynamics NAV i Navision. Historia powstania tego systemu sięga lat 80. XX wieku, kiedy to firma Navision została założona w Danii. Wraz z rozwojem technologii i rosnącym zapotrzebowaniem na kompleksowe narzędzia do zarządzania firmą, następował postęp w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych systemów ERP. W 2002 roku firma Navision przejęta została przez Microsoft. Pozwoliło to przyspieszyć rozwój jej produktów. W roku 2005 na rynek trafił system Dynamics NAV, będący następcą systemu ERP Navision. Rozwijany przez kolejne dwanaście lat dał podwaliny dla jednej z najpopularniejszych aplikacji biznesowych klasy ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kolejna rewolucja przyszła jednak w roku 2018, wraz z rozwojem technologii chmurowej. Właśnie wtedy Dynamics NAV zastąpiony został znanym dzisiaj systemem o nazwie Microsoft Dynamics 365 Business Central. Nastawienie na chmurę czyni go bezpiecznym, łatwym we wdrożeniu i adaptacji rozwiązaniem dla firm z branży produkcyjnej. Chmura pozwala na bezproblemowe wprowadzanie aktualizacji i usprawnień oraz wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Użytkownicy tej wersji Business Central mogą cieszyć się na przykład możliwościami sztucznej inteligencji czy automatyzacji procesów. Przewagą Business Central nad konkurencją jest także natywna integracja z innymi narzędziami Microsoft, takimi jak choćby pakiet biurowy Microsoft 365. Nie bez znaczenia jest też współpraca z aplikacją klasy MES – Panel Produkcyjny Nav24

System ERP dla produkcji — zalety

System ERP (Enterprise Resource Planning) oferuje wiele zalet dla firm produkcyjnych. Oto kilka kluczowych korzyści korzystania z systemu ERP w takiej firmie:

  • Zawsze aktualne dane z wielu źródeł: system ERP integruje różne obszary działalności firmy, takie jak produkcja, zakupy, sprzedaż czy księgowość w jednym spójnym systemie. Dzięki temu wszystkie dane są dostępne w czasie rzeczywistym i mogą być łatwo udostępniane wszystkim zainteresowanym pracownikom. 
  • Optymalizacja procesów: system ERP umożliwia automatyzację wielu procesów biznesowych, co prowadzi do zwiększenia wydajności i redukcji kosztów. Przykładowo, dzięki systemowi ERP można zoptymalizować zarządzanie łańcuchem dostaw, planowanie produkcji czy zarządzanie magazynem.
  • Dokładność danych: korzystanie z tradycyjnych metod zbierania danych jest czasochłonne i zwiększa ryzyko pomyłek. Dzięki centralizacji danych w systemie ERP firmy produkcyjne mogą zapewnić większą dokładność zbieranych danych. Unikają tym samym błędów wynikających z nieaktualnych, niekompletnych lub nieprawidłowych informacji.
  • Zarządzanie zapasami: system ERP umożliwia dokładne śledzenie stanów magazynowych, co pozwala firmom produkcyjnym na efektywne zarządzanie zapasami. Dzięki temu można uniknąć nadmiernych zapasów lub niedoborów, co prowadzi do oszczędności i zwiększenia rentowności.
  • Lepsze planowanie produkcji: dzięki funkcjom planowania produkcji w systemie ERP firmy mogą dokładniej prognozować zapotrzebowanie na surowce, planować harmonogram produkcji oraz alokować zasoby w sposób optymalny.
  • Śledzenie kosztów: system ERP umożliwia dokładne śledzenie kosztów związanych z produkcją, co pozwala firmom na identyfikację obszarów, w których można zaoszczędzić lub zoptymalizować koszty.
  • Poprawa kontroli nad jakością: funkcjom śledzenia i kontroli jakości w systemie ERP pozwalają firmom produkcyjnym lepiej monitorować procesy produkcyjne oraz zapewnić wysoką jakość swoich produktów.
  • Wsparcie dla decyzji: system ERP dostarcza obszernych danych i raportów, które mogą być wykorzystane do analizy i podejmowania strategicznych decyzji biznesowych. Dzięki temu zarządzanie firmą staje się bardziej świadome i skuteczne.
  • Modułowa budowa: w przypadku systemu ERP Business Central warto wspomnieć o jego modułowej budowie. Nie ma konieczności wdrażania całego, rozbudowanego systemu od razu. Można wdrożyć tylko niezbędne moduły (np. produkcyjny, zarządzania zapasami i księgowy), a kolejne funkcjonalności dodawać w miarę potrzeb. Upraszcza to proces wdrożenia oprogramowania, czyniąc go szybszym i przystępnym finansowo. 
  • Rozszerzenia funkcjonalne i modyfikacje: funkcjonalność systemu ERP dla produkcji Business Central można zwiększać poprzez modyfikacje, pozwalające dostosować go do indywidualnych potrzeb firmy. Istnieją również rozszerzenia, które pozwalają zwiększyć możliwość systemu: np. aplikacja klasy MES Panel Produkcyjny.

Podsumowując: system ERP dla produkcji znacząco usprawnia działalność firm produkcyjnych, pozwalając na lepsze planowanie procesów, zarządzanie produkcją, kontrolę zasobów i kosztów czy automatyzację powtarzalnych czynności. 

Artykuł Sponsorowany

System ERP dla produkcji od Microsoftu
Przewiń na górę