Taśmy butylowe – czym są i gdzie można je stosować?

Panująca na rynku materiałów klejących różnorodność znacznie ułatwia klientom wybór produktów odpowiednich do ich potrzeb. Nie ma zbytniej trudności w znalezieniu taśmy czy kleju, który w stu procentach spełniałby swoją rolę i precyzyjnie łączył ze sobą dwie klejone powierzchnie. Warunkiem jest natomiast dobra znajomość branży i wiedza dotycząca właściwości poszczególnych wariantów tych materiałów.

Parametry taśm samoprzylepnych różnią się w zależności od użytego nośnika i warstwy klejącej. Niektóre ich rodzaje są bardziej, a inne mniej wytrzymałe na różne czynniki towarzyszące im podczas pracy. Bazując na przykładzie taśm butylowych, możemy wymienić naprawdę wiele ciekawych właściwości, które da się uzyskać drogą zaawansowanych procesów produkcyjnych. Właśnie tym zajmiemy się w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Jakie są parametry taśm butylowych?

Taśma jest materiałem stosunkowo mało skomplikowanym, jeśli chodzi o budowę. Składa się z nośnika oraz rozprowadzonej na nim warstwy klejącej. Właściwości poszczególnych wariantów taśm zależą przede wszystkim od rodzaju tworzywa użytego do produkcji nośnika oraz typu zastosowanego kleju. Taśma butylowa, jak sama nazwa mówi, została wykonana z butylu. To nic innego jak związek chemiczny, a dokładniej polimer z grupy kauczuków syntetycznych, który uzyskuje się na drodze syntezy chemicznej.

Do najciekawszych cech taśm butylowych zaliczamy znakomitą elastyczność oraz trwałość. Dodatkowo, materiał ten odporny jest na działanie różnych substancji chemicznych, utleniaczy, kwasów i zasad. To czyni go poniekąd tworzywem izolacyjnym, mogącym pracować w naprawdę trudnych warunkach. Maksymalna temperatura pracy zależy przeważnie od wariantu i grubości nośnika, choć w kontekście krótkotrwałego użytkowania szacowana jest na nawet 120 oC. Zdolność tłumienia drgań, spora wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na wodę i wilgoć – to czynniki jeszcze bardziej poszerzające zakres zastosowań dla tego materiału klejącego.

Przeczytaj także:  Pręty kwasoodporne – niezbędny materiał w przemyśle

Zakres stosowania taśm butylowych

Produkty znane większości osób jako taśmy butylowe są coraz częściej używane w wielu branżach współczesnego przemysłu. Można spotkać je w przemyśle maszynowym, budownictwie, motoryzacji, telekomunikacji, czy nawet w elektryce. Zazwyczaj wykorzystuje się je do uszczelniania pokryć dachowych, kanałów wentylacyjnych czy podłóg. Dzięki swoim zdolnościom izolacyjnym, mogą chronić przed przedostawaniem się w głąb obiektu wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Z tego też względu, znajdziemy je w ciężarówkach, maszynach budowlanych czy kamperach. Oprócz funkcji uszczelniania połączeń, materiały te odpowiadają również za izolację akustyczną. Zdarza się więc montować je na różnych przewodach, rurach bądź nawet w oknach, tylko po to, by zredukować poziom drgań i hałasu.

Chociaż uniwersalne taśmy klejące nie istnieją, to taśmy butylowe są jednymi z najbliższych temu pojęciu. Można z powodzeniem używać ich do wielu różnych celów i dzięki zastosowaniu mocnej warstwy klejącej, dopasowywać do powierzchni o różnej fakturze.

Artykuł Sponsorowany

Taśmy butylowe – czym są i gdzie można je stosować?
Przewiń na górę