Transport linii produkcyjnych – jakie są zasady jego organizacji, konieczny sprzęt, wsparcie

Transport linii produkcyjnych jest potrzebny na przykład, gdy zakład przenosi swoją siedzibę do innego miejsca. W trakcie takiej operacji należy zadbać o fachowe zaplanowanie realizacji poszczególnych etapów, a także o skompletowanie profesjonalnej załogi i sprzętów. Jeśli czeka Cię takie przedsięwzięcie, warto poszukać wsparcia u doświadczonej firmy.

Jak zorganizować transport linii przemysłowych, aby przebiegł on efektywnie i bezpiecznie?

Transport linii produkcyjnych zwykle jest realizowany przez wyspecjalizowaną firmę. Wynika to na przykład z tego, że wymaga sporządzenia drobiazgowego planu i harmonogramu, w których dokładnie zostaną wyszczególnione poszczególne etapy operacji oraz czas ich trwania. W trakcie fazy planowania kluczowe jest, aby uwzględnić:

  • informacje uzyskane w wyniku przeprowadzenia wizji lokalnej, w tym te, które dotyczą rodzaju, ilości i poziomu skomplikowania maszyn;
  • zasoby, które będą potrzebne do sprawnej realizacji transportu – zarówno ludzkie, jak i technologiczne;
  • ewentualne trudności, które mogą opóźnić przedsięwzięcie – mogą to być zarówno zatory na drodze, jak i przeszkody natury architektonicznej, na przykład wąskie przejścia i korytarze w zakładzie, w którym będzie realizowana relokacja.

Transport linii produkcyjnej jest możliwy tylko, gdy skompletowana zostanie niezbędna dokumentacja, nie tylko przewozowa. Jeśli bowiem transport będzie realizowany między państwami, potrzebne będą również dokumenty celne. Przydadzą się ponadto instrukcje obsługi maszyn czy schematy podłączeń instalacji, które ułatwią demontaż i ponowny montaż linii.

Jaki sprzęt jest potrzebny, gdy realizowany jest transport linii produkcyjnych?

Transport linii przemysłowej obejmuje nie tylko sam przewóz maszyn. Zwykle jest to bardzo skomplikowana pod względem organizacyjnym i logistycznym operacja, w trakcie której należy zrealizować wiele innych zadań. W ich trakcie potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt, który przyda się podczas demontażu i ponownej instalacji elementów linii oraz ułatwi załadunek maszyn na samochody ciężarowe i ich rozładunek w miejscu przeznaczenia. Chodzi o:

  • wózki widłowe;
  • podnośniki hydrauliczne;
  • suwnice;
  • żurawie samojezdne;
  • rolki powietrzne;
  • podesty ruchome.
Przeczytaj także:  Produkcja opakowań kartonowych: jak powstają kartony?

Jeśli realizowany jest transport linii produkcyjnej, niezbędne będą też pojazdy transportowe. W przypadku dużych urządzeń należy zamówić ciągniki i przyczepy przeznaczone do transportu ponadgabarytowego. Gdy przewóz odbywa się na sporą odległość, zwykle potrzebne jest zabookowanie kontenerowca. Pamiętaj, że przed podróżą morską należy zabezpieczyć ładunek. W tym celu stosuje się specjalne skrzynie z drewna fumigowanego, pasy transportowe oraz czujniki, na przykład przechyłu.

Dlaczego transport linii produkcyjnej wymaga pomocy ze strony doświadczonego partnera?

Bez względu na to, czy transport linii przemysłowych jest realizowany w ramach jednego województwa lub państwa, czy między dwoma krajami, warto skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanej firmy, np. takiej jak Inrel. Zadba ona o:

  • ścisłą koordynację między poszczególnymi etapami operacji i kontrolę nad ich przebiegiem, co leży w gestii inżyniera nadzoru;
  • zaangażowanie elektryków, ślusarzy czy hydraulików, którzy mają niezbędne uprawnienia;
  • dostarczenie na czas potrzebnych sprzętów.

Duże znaczenie ma też to, że taka firma skompletuje konieczną dokumentację oraz szybko zaradzi ewentualnym problemom, wynikającym na przykład z nieoczekiwanych awarii maszyn. Efektem będzie terminowe przeprowadzenie przedsięwzięcia.

Profesjonalny transport linii produkcyjnych to świetny sposób na to, aby sprawnie przewieźć maszyny w obliczu na przykład przeniesienia działalności zakładu w inne miejsce. Ze względu na to, że operacja jest wyjątkowo skomplikowana, warto powierzyć jej realizację wyspecjalizowanej firmie. Wymaga bowiem przeprowadzenia wizji lokalnej, fachowego demontażu, załadunku i przewozu maszyn, a także ich ponownej instalacji w miejscu przeznaczenia. Z tym wiąże się konieczność zatrudnienia wielu specjalistów oraz zgromadzenia niezbędnych sprzętów, nie tylko transportowych, ale też manipulacyjnych.

Art. Sponsorowany

Transport linii produkcyjnych – jakie są zasady jego organizacji, konieczny sprzęt, wsparcie
Przewiń na górę