Tuba laserowa – co warto o niej wiedzieć

Tuby laserowe bardzo często wykorzystywane są w przemyśle. Ich zastosowanie jest ściśle określone. Do czego więc one służą?

Tuby na prąd stały

W zdecydowanej większości tuby tego typu mają postać rur. Często są wykonane ze szkła a do tego wypełnione określonymi gazami. Do ich wypełniania najczęściej używa się takich substancji jak ksenon, wodór, azot, hel i bardzo często również CO2.

Tuby wykorzystywane do znakowania laserowego

Bardzo często tuby laserowe – https://www.kartier.pl/oferta/tuby-laserowe-co2 wykorzystywane są w celach znakowania różnego rodzaju przedmiotów. Wykorzystywane są również do grawerowania laserowego czy też cięcia. Dzięki temu, że są one bardzo dokładne można się spodziewać bardzo precyzyjnego działania.

Co lepsze tuba szklana czy metalowa?

Aby dokonać poprawnego wyboru w zakresie tego czy lepsza jest tuba szklana czy też metalowa wydaje się istotne zapoznanie się z takimi informacjami jak działanie obu rodzajów tub. Warto wtedy rozważyć czy lepsza będzie tuba laserowa, która posiada lampę wzbudzaną prądem stałym czy też lepiej sprawdzi się ta posiadająca wzbudzanie częstotliwości promieniowania radiowego.

Działanie tub laserowych

Najczęściej tuby laserowe na prąd stały wykonane są ze szkła. Jest ono wypełnione mieszanką odpowiednich gazów przez, które przepływa energia elektryczna. Pobudza ona gazy powodując bezpośrednie wyładowanie elektryczne. Dzięki temu powstaje promieniowanie lasera świetlnego. Powstały w ten sposób promień jest na tyle mocny, że może ciąć materiały o różnej twardości w bardzo precyzyjny sposób. W przypadku tub RF, która jest po prostu tubą laserową metalową, pobudzane są gazy. Dzieje się to na skutek działania częstotliwości radiowych. Laser tego typu ma bardzo szybką powtarzalność a co za tym idzie i precyzyjne działanie. Jego wyładowania zawsze są prostopadłe do rezonatora.

Przeczytaj także:  Optymalizacja układów napędowych z wykorzystaniem pasów klinowych

Zakres cenowy zakupu tub laserowych

Czynnikiem, który zawsze jest istotny dla przemysłu i każdej innej branży są ceny. Okazuje się, że tuby laserowe szklane są zdecydowanie tańsze aniżeli te wykonane z metalu. Szacuje się, że ich cena różni się aż o 90%. Taka różnica cenowa jest ogromna stąd też właściciele firm przeliczają ją sobie na koszty związane z technologią i produkcją.

Co z pozostałymi aspektami?

Kupując tuby laserowe warto zwrócić uwagę również na wydajność ich pracy. Tutaj nie ma większych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami tub laserowych. Różnice pojawiają się dopiero w aspekcie samego grawerowania. Posługiwanie się tubami laserowymi RF daje zdecydowanie lepsze efekty jeżeli chodzi o szczegóły grawerunku. Dzieje się tak na skutek używania odpowiedniej wiązki lasera, a także plamce, która wychodzi z obszaru wyjściowego. Tam gdzie liczy się bardzo wysoka precyzja grawerunku zdecydowanie lepiej sprawdzą się tuby laserowe RF.

Artykuł Sponsorowany

Tuba laserowa – co warto o niej wiedzieć
Przewiń na górę