Taśma klejąca, o jakiej myśli większość osób jest produktem przeznaczonym najczęściej do błahych napraw oraz zabezpieczania paczek przed wysyłką. Mówi się, iż taśma klejąca należy do podstawowego wyposażenia każdego domu. Po części jest to prawda, choć jej zastosowanie zauważyć można również w wielu sektorach współczesnego przemysłu. W zależności od zapotrzebowania, na rynku napotkać można na wiele rodzajów taśm klejących. Różnią się one w zależności od materiału nośnika i warstwy rozproszonego po nim kleju. Obszerną grupą w tym zakresie są taśmy piankowe. W poniższym tekście zajmiemy się opisem ich użyteczności, a także wskażemy najważniejsze parametry brane pod uwagę w kwestii ich doboru, także jak mogą być przydatne taśmy piankowe w domu. Zapraszamy!
Czym jest taśma piankowa?
Sama nazwa może dosyć mocno sugerować, iż produkt ten wyposażony jest w nośnik piankowy. Najczęściej wykonuje się go z polietylenu, który może odznaczać się bardzo dobrymi właściwościami w zależności od metody wykonania. Rzadziej spotykane są natomiast nośniki z materiału o skrótowej nazwie EPDM (monomer etylenowo-propylenowo-dienowy). Powłoka klejąca takich akcesoriów to najczęściej klej Hot Melt – bardzo agresywny i zapewniający natychmiastową przyczepność.
Niezależnie od materiału wykonania, każdą taśmę piankową wyróżnia niesamowita wytrzymałość oraz elastyczność. Dzięki swojej strukturze produkt jest w stanie dostosować się do każdego podłoża, także o chropowatej powierzchni. Dodatkowo taśmy piankowe są odporne na bardzo wymagające warunki atmosferyczne – skrajne temperatury, promieniowanie UV, wilgoć oraz szkodliwe substancje chemiczne.
Taśmy piankowe – rodzaje
Tak jak wspomnieliśmy na początku, taśmy piankowe mogą różnić się materiałem wykonania nośnika oraz ewentualnie kleju. Nie tworzy się w tym zakresie żadnych grup odróżniających od siebie te produkty, a wyróżnia je jedynie stronna klejenia. W ofertach sklepów najczęściej dostępne są:
- taśma piankowa jednostronnie klejąca – produkt tradycyjnie nawinięty na rolkę, przeznaczony do uszczelnień, izolacji i wygłuszania; często uszczelki piankowe EPDM są stosowane do uszczelniania okien przed warunkami zewnętrznymi, stratami ciepła i wiatrem.
- taśma piankowa dwustronnie klejąca – ma klej po obu stronach nośnika, najczęściej stosuje się ją w celach montażowych i naprawczych. Świetnie spisuje się do łączenia tworzyw sztucznych, metali i drewna. Może też posłużyć do wieszania obrazu na ścianie bez potrzeby wiercenia otworów lub wbijania gwoździ.
Wybieraj taśmy wyłącznie od sprawdzonych producentów
Wybór taśmy samoprzylepnej jest dla wielu osób trudnym zadaniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż w przypadku poprawnego doboru narzędzia te mogą okazać się bardzo przydatne zarówno w domu, jak i poza nim. Aby zakupić produkt przeznaczony pod konkretne zastosowanie, warto wcześniej skontaktować się z producentami odpowiedzialnymi za tworzenie wysokiej jakości taśm samoprzylepnych. Każdy z nich chętnie pomoże w kwestii doboru produktu, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom oraz oczekiwaniom.
Artykuł Sponsorowany