Metody i narzędzia przeznaczone do obróbki metalu

Współczesna obróbka metali korzysta z wielu metod oraz narzędzi. Ich zastosowanie prowadzi bezpośrednio do zmiany kształtu obrabianych metali, a także nadania im nowych właściwości chemicznych i fizycznych. Podstawowym zadaniem obróbki metali jest więc zapewnienie obrabianym materiałów właściwości pozwalających na ich praktyczne wykorzystanie w wielu dziedzinach życia. Sprawdźmy, na czym polega obróbka tych materiałów oraz jakie metody, techniki i narzędzia do obróbki metalu są najczęściej wykorzystywane.

Na czym polega obróbka metali?

Obróbka metali jest znana i realizowana przez człowieka od zarania dziejów. Już w prehistorii człowiek zdał sobie sprawę z tego, że dostępne rudy metali można obrabiać i zrobić z nich użytek w codziennym życiu. Metale służyły wówczas zarówno do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, jak i ozdób oraz biżuterii. Kolejnym milowym krokiem w obróbce metali, jakie poczyniła ludzkość, jest wynalezienie sposobu wytapiania miedzi z rud, a następnie uzyskanie brązu, który powstał ze stopu miedzi z cyną.

Wraz z rozwojem cywilizacji, metale były wykorzystywane także do tworzenia broni oraz wielu innych produktów codziennego użytku. Z biegiem czasu technologia obróbki metali znacznie się rozwinęła. Obecnie istnieje wiele różnych metod i technik, które umożliwiają nam precyzyjną, zgodną z projektem i zamysłem autora obróbkę metali. W procesach tych wykorzystywane są także różne narzędzia do obróbki metali. Wszystko po to, aby uzyskane w ich wyniku wyroby jak najlepiej służyły człowiekowi, ułatwiając mu codzienne życie.

Wybrane rodzaje i techniki obróbki metali

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów obróbki metali. Spośród nich warto wymienić m.in. obróbkę skrawaniem, obróbkę plastyczną i obróbkę cieplną. Obróbka skrawaniem prowadzi do wykrojenia z bloku metalu pożądanego kształtu. W tym celu wykorzystywane są różne narzędzia do obróbki metalu, w tym m.in. noże i frezy. Obróbka plastyczna polega natomiast na odkształceniu elementów metalowych w celu nadania im pożądanej formy. Wreszcie, obróbka cieplna opiera się na nadaniu obrabianym metalom określonego kształtu poprzez poddanie ich działaniu wysokiej temperatury.

Przeczytaj także:  Jakie wózki widłowe na magazyn?

Znane są także różne metody i techniki obróbki metali. Są one powszechnie stosowane w wielu dziedzinach współczesnej gospodarki, w tym m.in. w przemyśle oraz rzemiośle. Jedną z najbardziej znanych jest frezowanie. Jest to jedna z technik stosowanych w obróbce skrawaniem. W procesie tym wykorzystywane są narzędzia do obróbki metalu, do których należą m.in. frezy. Różne ich rodzaje służą do wyrobu narzędzi oraz części mechanicznych, w tym np. kół zębatych i śrub.

Inną techniką obróbki metali jest toczenie. Polega ono na wydzielaniu za pomocą specjalnego ostrza kolejnych warstw z obrabianego materiału, który został wcześniej wprawiony w ruch obrotowy. Toczenie jest realizowane za pomocą noża tokarskiego, który stanowi podstawowe narzędzie do obróbki metalu w tej metodzie. W noże są natomiast wyposażone tokarki, które biorą udział np. w wyrobie części samochodowych i maszyn, przedmiotów domowego użytku, a także akcesoriów sportowych.

Artykuł Sponsorowany

Metody i narzędzia przeznaczone do obróbki metalu
Przewiń na górę