Dysze wodne. Choć nazwa brzmi tajemniczo, jest to element powszechnego użytku. W gospodarstwie domowym dysze używane są w różnych urządzeniach. Może być to myjka ciśnieniowa, czy też ekspres do kawy. Idealnym przykładem jest także zmywarka do naczyń. Tam dysze wodne odgrywają kluczową rolę. To one bezpośrednio natryskują wodę, która zmywa, a później płucze stołową zastawę. Wśród dysz wodnych wyróżnia się płaskostrumieniowa. Charakteryzuje się płaską warstwą strumienia podawanej cieczy. Powszechnie wykorzystywane są w przemyśle. Są częściami maszyn o różnym przeznaczeniu. Najczęściej służą do smarowania i powlekania. Płaski strumień wody idealnie chłodzi rozgrzane elementy na etapie produkcji. Dysze płaskostrumieniowe wykorzystywane są też w rolnictwie, ogrodnictwie i przetwórstwie owocowo-warzywnym.
Rodzaje dysz płaskostrumieniowych
Dysze płaskostrumieniowe mają różne zastosowania. Różnią się one bowiem budową. Każda z nich ma nieco inne działanie. W efekcie wykorzystywane są w różnych czynnościach i operacjach. Rozróżnia się dysze płaskostrumieniowe:
- standardowe;
- precyzyjne;
- spłukujące;
- wysokiej energii;
- dysze punktowe.
Standardowe dysze płaskostrumieniowe podają umiarkowany strumień cieczy. Idealny do mycia oraz płukania. Tego rodzaju dysze często spotyka się w myjkach ciśnieniowych. Podobnie jak dysze precyzyjne. Wytwarzają one równomierny strumień cieczy. Krople są rozbijane na mniejsze cząsteczki. Stąd dysze precyzyjne stosowane są głównie do nakładania powłok lakierniczych. Używa się ich także do spłukiwania niewielką ilością cieczy. Do tej czynności nadają się także dedykowane dysze spłukujące. Podają one szeroki i delikatny strumień. Niekiedy jest on skierowany pod kątem do osi dyszy. W przemyśle wykorzystywane są także dysze płaskostrumieniowe o wysokiej energii. Wytwarzają one zwarty, dość silny strumień cieczy. Moc nadawana jest dzięki odpowiednio profilowanemu wnętrzu. Dysze punktowe wytwarzają silny, punktowy strumień cieczy.
Charakterystyka dyszy płaskostrumieniowej
Dysze płaskostrumieniowe wytwarzają płaską warstwę cieczy. Wygląda on jak ściana, której grubość jest zmienna. Zależy ona bowiem od konstrukcji zastosowanej dyszy. Istotne jest także ciśnienie natrysku. Ono także może być regulowane odpowiednim rodzajem dyszy. Płaski strumień cieczy pozwala równomiernie nałożyć ją na powierzchnię. Przykładem służą zautomatyzowane lakiernie samochodowe. Roboty sterują tam dyszami płaskostrumieniowymi celem idealnego pokrycia elementu karoserii. Płaski strumień cieczy pozwala też na większą efektywność mycia. Wykorzystywane jest to do mycia owców i warzyw na liniach produkcyjnych.
Artykuł Sponsorowany