Regały magazynowe spotkamy w niemal wszystkich halach, w których na co dzień składuje się palety, czyli w centrach dystrybucyjnych, obiektach magazynowych i zakładach produkcyjnych. Wykorzystanie konstrukcji regałowych ma na celu efektywne zarządzanie gospodarką magazynową poprzez zapewnienie optymalnego współczynnika wykorzystania posiadanej powierzchni i wydajnego przepływu ładunków. Ale osoby kierujące gospodarką magazynową muszą pamiętać również o czynnikach związanych z utrzymaniem najwyżej jakości produktów, które trafiają do magazynu.
Czym jest LIFO i kiedy je stosujemy?
Zarządzanie zapasami ma fundamentalne znaczenie dla zapewnienia efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa oraz dla budowania trwałych relacji z rynkiem. W literaturze wyróżnia się trzy podstawowe metody stosowane w kierowaniu gospodarką magazynową:
- FIFO – First-In, First-Out („pierwsze weszło, pierwsze wyszło”),
- FEFO – First-Expired, First-Out („pierwsze wygasło, pierwsze wyszło”)
- LIFO – Last-In, First-Out („ostatnie weszło, pierwsze wyszło”).
W tym artykule będziemy zajmować się przede wszystkim metodą LIFO.
Koncepcja LIFO zakłada, że ostatnio przedmioty, które wchodzą do magazynu to równocześnie te, które z niego wyjdą i będą sprzedane jako pierwsze.
Metodę LIFO często stosuje się w branżach, w których cena przechowywanych towarów ma tendencję do szybkiego wzrostu. Rotując produktami, które trafiły do magazynu jako pierwsze, przedsiębiorstwo może zminimalizować swoje obciążenia podatkowe, ponieważ droższe dobra są konsumowane przed tańszymi.
Oczywiste wydaje się, że LIFO może być stosowane w przypadku takich towarów, gdzie termin przydatności jest długi lub po prostu bez znaczenia.
Regały magazynowe wspierające pracę w metodzie LIFO
W zależności od potrzeb operacyjnych danego przedsiębiorstwa stosuje się różne rodzaje regałów magazynowych. W większości magazynów króluje niezmiennie system rzędowy, który w połączeniu z systemami informatycznymi i urządzeniami do obsługi palet zapewnia niemal nieograniczone pole do konfiguracji i metody pracy.
Ale jakie regały magazynowe możemy wdrożyć, żeby wymusić stosowanie zasady LIFO?
Regały wjezdne, czyli popularny system Drive-In. Jest to rozwiązanie tracące na popularności, ale ciągle stosowane. Ten typ regałów magazynowych stosuje się w obiektach, w których nie jest najważniejszy szybki przepływ ładunków. Konstrukcja wjezdna wymaga bardzo dużej precyzji od operatora wózka widłowego. Jak to działa?
Systemy składowania z regałami satelitarnymi a regałami wjezdnymi: porównanie i zalety
Palety są przechowywane w tunelach regałowych. Na każdym poziomie składowania zamocowana jest szyna, na którą operator wózka odkłada paletę. Im dalej w głąb tunelu regałowego tym produkt jest starszy, a żeby pobrać ładunek z końca tunelu, należy wystawić ładunki, które są na jego początku.
Alternatywą dla systemy wjezdnego są regały satelitarne, które przy odpowiedniej konfiguracji: wymuszają pracę w metodzie LIFO. Jest to rozwiązanie półautomatyczne, które eliminuje wymagającą i czasochłonną pracę wózkiem widłowym.
Operator wózka widłowego dostarcza ładunek na czoło systemu składowania, nie wjeżdża już do tunelu regałowego. Za obsługę palet w konstrukcji regałowej odpowiadają platformy samojezdne.
Takie rozwiązanie zyskuje na popularności, tym bardziej że poprzez integrację układu wind przemysłowych i przenośników rolkowych możemy pokusić się o pełną automatyzację magazynu. Obiekt zautomatyzowany w oparciu magazynowe regały satelitarne wyróżnia się najwyższymi standardami w zakresie bezpieczeństwa i wydajności pracy.
Art. Sponsorowany