Standardy IPC to zbiór honorowanych międzynarodowo zasad, kryteriów, wytycznych oraz charakterystyk opracowanych przez ekspertów z poszczególnych dziedzin dla procedur, produktów i procesów w branży elektronicznej. Stosowanie norm IPC pozwala zapewnić jednolitość i spójność na wszystkich etapach cyklu życia zespołów elektronicznych, począwszy od projektowania, przez produkcję aż po końcowy montaż. Opracowane przez IPC normy umożliwiają również producentom elektroniki uzyskanie większej efektywności produkcji i poprawy jakości wytwarzanej elektroniki, co przekłada się na większą konkurencyjność na rynkach lokalnych i międzynarodowych.
Wszystkich standardów IPC istnieje już ponad 300 i stale powstają nowe. Poniżej opisujemy najważniejsze standardy i normy IPC związane z produkcją elektroniki.
IPC-A-610
Norma IPC-A-610 dotyczy dopuszczalności zespołów elektronicznych i określa trzy klasy montażu, wskazując kryteria jakości montażu dla każdej z tych klas na wszystkich etapach montażu elementów w zespołach elektrycznych i elektronicznych. Norma wskazuje także idealne punkty odniesienia dla klas jakości oraz opisuje działania i uchybienia nieakceptowalne.
IPC 7711/7721
Norma IPC 7711/7721 obejmuje swoim zakresem poprawki, modyfikację i naprawę zespołów elektronicznych. Określono w niej zalecenia co do prawidłowych metod przeprowadzania napraw, a także wykonywania modyfikacji lub poprawek w uszkodzonych albo wadliwych podzespołach elektronicznych w celu przywrócenia im pełnej sprawności.
IPC J-STD-001
Norma IPC J-STD-001 dotyczy wymagań dla lutowanych zespołów elektrycznych i elektronicznych. Opisane w niej zostały zalecenia i wytyczne co do przeprowadzania kontroli jakości na każdym etapie lutowania dowolną metodą wykorzystywaną obecnie w produkcji elektroniki. Norma opisuje również wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego w procesie weryfikacji jakości wykonanych połączeń lutowniczych.
IPC J-STD-001 SPACE
Norma IPC J-STD-001 SPACE określa standardy jakości wykonywania połączeń lutowniczych w odniesieniu do zespołów elektronicznych przeznaczonych do zastosowań kosmicznych, wojskowych oraz medycznych, stanowiąc uzupełnienie wymagań normy IPC J-STD-001 lub je zastępując.
IPC-A-600
Norma IPC-A-600 dotyczy kryteriów dopuszczalności płyt drukowanych, określając wymagania co do zapewnienia odpowiedniej jakości płyt drukowanych. W normie zawarta jest także klasyfikacja stanów docelowych i dopuszczalnych, sprecyzowano również wady i wskazano metody ich weryfikacji.
IPC/WHMA-A-620
Norma IPC/WHMA-A-620 dotyczy wymagań i akceptacji dla montażu kabli i wiązek przewodów. Określone w niej zostały kryteria dopuszczalności dla poszczególnych klas produktów oraz połączeń, norma opisuje również aktualne procedury wykonywania i weryfikacji jakości dla połączeń kablowych.
Artykuł Sponsorowany