Kotły wykorzystujące spalanie wodoru jako źródło energii to ekologiczne i innowacyjne rozwiązania. Mają one szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki, a zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok. W przeciwieństwie do urządzeń grzewczych na paliwa stałe, ciężkie oleje czy gazowe, nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Co jeszcze wyróżnia nowoczesne kotły na wodór?
Czym są kotły wodorowe
Kotły wykorzystujące wodór jako innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji energii służą potrzebom ogrzewania wody, umożliwiając uzyskanie pary wodnej pod odpowiednim ciśnieniem. Charakteryzują się wysoką wydajnością oraz sprawnością.
Nowoczesny kocioł wodorowy może pracować w szerokim zakresie mocy i umożliwia wykorzystanie do 100% wodoru zamiast spalania węgla czy wykorzystania gazu ziemnego. W przypadku, gdy ilość wodoru jest niewystarczająca, współczesne rozwiązania umożliwiają płynne przejście na spalanie gazowe. Inne wersje tych urządzeń, tzw. rozwiązania H2-ready, ułatwiają późniejsze przestawienie się na wodór.
Elementem, który różnicuje nowoczesne kotły wodorowe od tradycyjnych pieców grzewczych, które do wytwarzania energii wykorzystują węgiel lub gaz, jest praktycznie całkowity brak emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń do atmosfery w postaci związków CO2, NOx czy SOx.
Sprawność energetyczna w tych urządzeniach jest wyższa od standardowych rozwiązań nawet o 10-15%. Wymiary oraz odpowiednie doposażenie pieców wodorowych oferowane są w formie uniwersalnej lub mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Istnieje wiele możliwości wprowadzenia modyfikacji, włączając w to zaawansowane układy sterowania i regulacji pracy urządzeń grzewczych.
Jak pracują kotły wodorowe?
Zasada działania pieców wodorowych jest bardzo prosta. Wodór jest spalany z udziałem tlenu lub w połączeniu z gazem. Istnieją również rozwiązania, które docelowo są przygotowane na 100% wykorzystanie wodoru, choć zapewniają również tymczasowe przejście na wykorzystanie innego paliwa, jak np. gazu ziemnego.
W przypadku kotłów na wodór zainstalowane są specjalne zabezpieczenia, które służą do sterowania jego przepływem. Ważne są również innowacyjne czujniki płomieni, gdyż wodór spala się, emitując jasnoniebieski płomień, który jest słabo dostrzegalny w świetle dziennym. W razie ewentualnych problemów z jego nadmiernym wzrostem dopływ jest automatycznie ograniczany lub w sytuacji awaryjnej odcinany.
Jest to ważne również z uwagi na fakt, że w trakcie spalania wodoru nie jest wytwarzany dym ani żadne inne produkty uboczne. Warto zapoznać się z najnowszymi kotłami wodorowymi, jakie oferuje firma BOSCH.
Czy kotły wodorowe to bezpieczne rozwiązanie?
Kotły wodorowe to urządzenia, które uważane są za bardzo bezpieczne. Tak samo, jak w przypadku aparatury grzewczej pracującej w innych standardach technologicznych, istotne jest, aby wybrać rozwiązanie renomowanego producenta i zainstalować je zgodnie z jego wytycznymi. Nowoczesne kotły wodorowe posiadają szereg zabezpieczeń, np. czujniki, zawory bezpieczeństwa, systemy wentylacji.
Wodór to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, które w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie zastąpi mniej ekologiczne i bezpieczne piece na paliwa stałe czy olej ciężki.
Artykuł sponsorowany